W miniony piątek zakończyły swój kurs językowy na Malcie: Pani Beata Adamiec, Pani Magdalena Olszówka i Pani Hanna German.
Intensywna nauka języka angielskiego była niewątpliwie okazją do poznania ciekawych ludzi, ich krajów i obyczajów.
A co można powiedzieć o samej Malcie?
Dziwić może fakt, że swoją niepodległość zdobyła dopiero w 1964 roku, kiedy to uwolniła się spod brytyjskiego panowania. Maltańczycy świętują Dzień Niepodległości 21 września.
To, co zwraca uwagę na Malcie, to niewątpliwie architektura. Domy zbudowane są z żółtego piaskowca. Mają kolorowe drzwi, balkony i oryginalne nazwy, a zamiast dzwonka...kołatki.
Bardzo często, zwiedzając Maltę, można trafić na panwie solne, czyli baseny solankowe. Używa się ich do pozyskiwania soli z wody morskiej. Wyżłobione w skałach panwie przypominają szachownice. Wypełnia się je wodą morską i czeka na odparowanie wody, w wyniku czego na dnie zostaje sól.
Kolejnym miejscem na Malcie, które robi wrażenie, jest Mdina, dawna stolica. "Ciche Miasto" zostało założone w czasach antycznych. Mury Mdiny pamiętają czasy rzymskie, podbój Arabów, Turków.
Nie można zapomnieć także o maltańskich łodziach luuzu w niezwykle malowniczej wiosce rybackiej Marsaxlokk. Wyspiarskie tradycje Malty bardzo ściśle wiążą się z rybołówstwem i eksportem ryb czy owoców morza do innych krajów.
Malta to niezwykle mały, ale bardzo bogaty w historię i kulturę kraj.