sobota, 10 maja 2025

Nasi uczniowie w Salonikach

W kwietniu odbyła się wyjątkowa wycieczka – pierwsza w historii szkoły grupowa mobilność uczniowska finansowana z funduszy unijnych w ramach posiadanej przez szkołę Akredytacji Erasmusa.

W dniach 3-10 kwietnia br. czternastu uczniów z klas 5-6, którzy pomyślnie przeszli rekrutację, udali się wraz z opiekunami samolotem do zaprzyjaźnionej szkoły w Grecji – Primary School of Kali, by wspólnie realizować projekt o tematyce ekologicznej.

Uczniowie z Grecji oprowadzili gości z Polski po swojej szkole, nauczyciele zaprosili do uczestnictwa w wybranych lekcjach, a Rada Rodziców przygotowała poczęstunek. Po programie artystycznym i prezentacji tańców narodowych przez obie szkoły, nasi uczniowie przedstawili przygotowane prezentacje, by przybliżyć rówieśnikom z Grecji nasz kraj, kulturę i szkołę.

Koordynator projektu zadbał o symboliczne podziękowania – uczniom wręczono pierniczki toruńskie Katarzynki, natomiast dyrekcji szkoły i nauczycielom – Ptasie Mleczko. Dzięki uprzejmości Urzędu Gminy w Dąbrowie Chełmińskiej, mogliśmy także rozdać ksiązki i ulotki na temat naszego regionu w języku angielskim. Uczniom greckiej szkoły przekazaliśmy smycze upamiętniające to wyjątkowe spotkanie, a nauczycielom zaangażowanym w realizację projektu – torby z nadrukiem.

W ramach pobytu w okolicy Salonik uczestnicy mobilności zwiedzili:

- wodospady Edessa

- grobowce władców w Werginie

- ruiny starożytnego miasta Ajgaj, pierwszej stolicy Macedonii

- Smoczą Jasknię i miasteczko Kastoria

- Meteory – formacje skalne z klasztorami siegające 500 m

- stanowisko archeologiczne i muzeum w miejscowości Pella, drugiej stolicy starożytnej Macedonii

- drugie co do wielkości miasto Grecji – Saloniki – wraz z jego okazałymi zabytkami

Najwięcej radości dał uczniom pobyt w Muzeum Selfie, kąpiel w basenach termalnych Pozar oraz przejażdżka rowerami wzdłuż Zatoki Salonickiej.

Forma nauki przez podróże  posiada liczne walory edukacyjne – wycieczka pomogła uczniom przełamać barierę językową oraz namacalnie poznać grecką kulturę, historię i geografię zarówno współczesną jak i starożytną. Uczniowie promowali aktywne formy spędzania czasu wolnego, ale przede wszystkim zmierzyli się z turystycznym savoir-vivre oraz przybliżyli sobie problemy współczesnego świata, tj. deficyt wody, zanieczyszczenie powietrza czy bezdomność zwierząt.

Zatem podróżujmy – nawiązujmy przyjaźnie i poznawajmy świat, bo warto!






















































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Koniec kursu, czyli pożegnanie z Portugalią

W ramach projektu Erasmus+ pani Joanna Stasiak przez ostatni tydzień uczestniczyła w kursie " Digital Technologies For The Creative Cla...